Уроки з української мови

Українська мова 3 клас
Тема уроку. Правопис префіксів роз-, без-.

Мета уроку: ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням                             префіксів роз-, без-; закріплювати вміння розрізняти префікси та прийменники, правильно їх писати; розвивати зв‘язне мовлення, орфографічну пильність, увагу до усного і друкованого слова; виховувати почуття доброти і поваги до своїх батьків.

Обладнання: схема-опора, підбір тематичних малюнків, перфокарти, сигнальні картки, малюнковий план уроку, мовний матеріал.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма проведення: урок-дослідження.

Хід уроку:
І. Організаційний момент.
- Діти, торкніться один до одного рукою і подаруйте один одному чудовий настрій і усмішку. Адже, ніщо в світі не коштує так дешево  і не цінується так дорого.
         Із цих промінчиків добра, що заіскрились на ваших обличчях, ми і розпочнемо  урок.
- Сьогодні у нашому класі будуть працювати добрі  і веселі ПіснеЗнайки.
- А ще до нас завітало сонечко, як символ нашого з вами "успіху".
- Наш гість запитує, чи маєте ви бажання працювати?
- Чи будете ви старанними, уважними, активними, наполегливими?
- Чи впевнені ви в собі, у своїх силах?
- Отож, успіх нашим ПіснеЗнайкам сьогодні гарантований.
- Діти, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Яку мету ставите перед собою? Що хочете дізнатися на уроці рідної мови?
- Отож, будемо старатись, щоб досягти своєї мети. До праці!
ІІ.Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
- Вдома ви складали речення за завданнями вправи 184 . Зачитайте їх.
- А тепер я іду на вас "мозковою атакою". Чи ж витримаєте ви, шановні ПіснеЗнайки, мій наступ?
1. З яких частин складається основа слова?
2. Як визначити корінь у слові?
3. Які слова називаються спільнокореневими?
4. Що таке префікс?
5. Що таке прийменник?
6. Як пишуться префікси зі словами?
7. Як пишуться прийменники?
8. Що утворюємо за допомогою префіксів?
8. Як перевірити написання слів з ненаголошеними е , и в корені?
- Молодці, атаку витримали на відмінно!
2. Каліграфічна хвилинка.
- Діти, сьогодні ми говорили про усмішку і гарний настрій. А від кого залежить наш настрій?
- Так. І саме ці близькі нам люди першими приходять  на допомогу, щоб підтримати у тяжку хвилину і розрадити добрим словом. Недарма ж народна мудрість каже:
(Читаємо хором з дошки)
Друг пізнається в біді.
- Як ви розумієте це прислів‘я?
- Перш, ніж записати це прислів‘я, повторимо написання деяких букв, буквосполучень.
Рр Бб Дд уг ру друг
- Який префікс у слові "пізнається"?
- Чи є в цьому реченні прийменники?
3. Словниковий диктант.
- А зараз поповнимо нашу "мовну скарбничку" – словниковий диктант.
Димок, директор, комп‘ютер, кипіти, розвідка.
- А тепер самі себе перевірте.
- Написання, якого слова можна перевірити наголосом?
- Написання, яких слів перевіряємо за орфографічним словником?
- У якому із слів звуків більше, ніж букв?
- Назвіть слова із префіксом.
- У якому слові всі приголосні глухі?
- Запам‘ятайте написання цих слів, більшість із них є обов‘язковими для запам‘ятовування.
- Поясніть, будь ласка, лексичне значення слова "розвідка".
- Це слово багатозначне. Одне із його значень  - "наукове дослідження".
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
1. Проблемна ситуація.
- А зараз, наші шановні ПіснеЗнайки, на одну  хвилинку і ми  станемо дослідниками рідного слова.
- Прочитайте слова, записані на дошці.
Розквіт
розфарбувати
розв‘язати
рознести
розгадати
роз‘яснити
- Що в них спільного? (Однаковий префікс)
- Як він пишеться? На яку літеру закінчується? ( З)
- А тепер прочитайте інші слова.
Безстрашний
безмежний
безсоння
безпомилковий
безлюдний
безкоштовний
- Що спільного в цих словах? Як він пишеться?
- Шановні дослідники,  який же висновок можна зробити про написання префіксів роз-, без-?
(В українській мові префікси роз-, без- пишуться з буквою з)
- Давайте прочитаємо це правило і запам‘ятаємо.
(Хором із дошки)
- Ви в мене ще й Розумники.
- Отож, сьогодні на уроці ми будемо намагатись далі опановувати мудрість рідної мови, а, зокрема, навчимося правильно вимовляти і писати слова з префіксами роз-, без-, складати текст-міркування.
- Це і буде головним мовним завданням нашого уроку.
ІV.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з правилом
- Відкрийте свої підручники на ст. 104. Мовчки прочитайте назву параграфа.
- А тепер прочитайте правило. (Вголос)
- Ви бачите слово "запам‘ятайте". Це означає, що з цього правила винятків немає.  Всі слова з префіксами роз-, без- завжди пишуться  з буквою з, незалежно від вимови.
- Прочитаємо "ланцюжком"слова в синій рамочці.  Розпочну я - розписати.
- Який чуєте кінцевий приголосний  у префікса роз-? (с-)
- Він вимовляється глухо, тому що далі стоїть глухий приголосний звук. Наша мова милозвучна і для того, щоб легше вимовляти слова, інколи перед глухими деякі дзвінкі вимовляються теж глухо. Але, не дивлячись на це, пишемо з буквою з.
- Розбити.
- Звук з вимовляється дзвінко, бо наступний звук дзвінкий.
- Дочитуємо слова до кінця. Звертайте увагу на вимову.
- Отож,  ви зрозуміли, що слова треба вміти не тільки правильно писати, а ще й вимовляти.
2. Первинне закріплення.
1) Практичні вправи
- А зараз виконаємо практичні вправи. Попрацюймо з підручником.
Вправа 186.
- Від поданих слів за допомогою префіксів роз-, без- слід утворити нові слова і записати їх.
         Добрики виконують завдання першого рядка, а Веселики – другого. А тепер станемо вчителями, обміняємося зошитами і перевіримо один одного. 
- А тепер складемо і запишемо  по одному реченню з першого утвореного слова.
- Зачитаємо утворені речення. Підкресліть головні члени речення. Усно встановіть зв‘язок між словами.
2) Творче завдання
- Заміни одним словом ціле речення за допомогою префікса без- .
Наприклад: Комахи, що не мають крил – безкрилі.
Тварини, які не мають хребта.
Небо, на якому немає хмар.

Людина, яку нікому захистити.
Чоловік, який не має роботи.
3. Фізкультхвилинка.
- Шановні  я бачу ви вже притомилися. Давайте відпочинемо. Чи підготували ви на сьогодні фізкультхвилинку-добринку, про яку я вас просила? 
- Отож, розпочнемо. Сіли всі рівненько.
- Хто це, хто це вчиться тут?
- Це ми - ПіснеЗнайці завзяті!
Гарні хлопці й дівчата.
- Хто це, хто це вчиться тут?
- Ми – ПіснеЗнайки слухняні!


В школі, вдома - скрізь старанні.
- Хто це, хто це вчиться тут?
- Ми розумні Йдемо по Країні Знань
Без зупинок, без вагань
До високої мети –
Щастя  і добро нести.


V.  Узагальнення й систематизація отриманих знань.
1. Робота в парах
- А зараз попрацюємо в парах.
Гра "Будівельник"
- Дістаньте  з конвертів частинки слів.
- Ваше завдання - побудувати з них два слова.
- Виграє та пара, яка першою закінчить роботу.
- Переможець прочитає свої слова. Який префікс у цих словах? Як він пишеться?
- Хто не зміг утворити свої слова, скористайтесь підказкою, яка захована в середині конверта.
Без  вітр  ян  ий
Роз  пис  к  а
Без  вод  н  ий
Роз  в‘яз  к  а
Без сон н я
Роз мов н ий

2.  Робота за перфокартами
- А тепер - "вищий пілотаж" нашого уроку. Перевіримо, чи добре ви засвоїли новий матеріал, чи вмієте бути уважними. Вставте пропущені букви.


№1
Бе..хмарний
ро..чесати
бе..ділля
ро..дерти
ро..инка
№2
Ро..фарбувати
бе..смертний
ро..плітати
бе..крилий
ро..линий


- Самоперевірка. (Відповіді на дошці).
- Чи в усіх словах ви написали букву "зе"? Чому?
3.  Творча робота. Гра" Скоромовка"
- А тепер побачимо, чи можете ви бути дикторами на радіо?
- Без пауз і запинок прочитайте прикметники-антоніми до поданих слів, утворюючи їх за допомогою префікса без-:
Корисний, помилковий, хребетний, цінний,  коштовний.
4. Сигнальні картки
- Молодці, добре засвоїли новий матеріал. Тепер можна виконати завдання і на повторення раніше вивченого.
- Я читаю слова, а ви сигналізуєте, яку букву е чи и в них слід писати.
- Щоб не помилитись, пригадаємо раніше вивчений вірш-помічничок:


Е чи И писать?
- Не знаю!
- Щоб уникнуть
зайвих мук,
Ти під наголос,
звичайно,
зразу став сумнівний звук!
Стебло, весна, зима, село, зелений, верба, димок, синок, земля, листок, степи, озеро, життя, вишневий, кленовий, темніє, синіє.
5. Розвиток зв‘язного мовлення.
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
І якщо вона, як сонце, світить,
То радіють і дорослі й діти.
- Які ж люди є найдорожчими  для кожного з нас у житті? Хто від себе готовий відірвати, тільки б дитині було вдосталь? Хто першими складають дитині рученятка до молитви? (Батьки – мама і тато.)
- Яким прекрасним світлом сповнені ці слова. Як же тихо лягають вони на вуста променем материнської усмішки, теплою лагідністю батькових очей, ніжністю їхнього серця.
         Кожен з них несе у серці найтепліші почуття до своєї дитини: любов, ніжність, доброту.
         Ми в свою чергу повинні зігрівати їх теплом своїх сердець, бути добрими дітьми. А що це означає, ми зараз дізнаємося.
- Запишіть: вправа 187.
- Давайте пригадаємо, які є типи текстів?
- З яких частин складається кожен текст?
- Які бувають речення за метою висловлювання?
- Отож, прочитайте даний текст. Послухайте і запам‘ятайте, що означає бути доброю дитиною. Подумайте, який це тип тексту.
 Наказ дітям
            Батько й мати дали тобі життя і живуть для твого щастя. Не завдавай їм болю, образи, прикрощів, страждань.
         Все, що вони тобі дають, - це їхня праця, піт, втома. Вмій поважати працю батьків.
         Найбільше щастя для матері і батька - твоє життя, працьовитість, любов до науки, повага до старших.
         По-справжньому любити їх - означає приносити в дім мир, спокій,   Тож любіть і поважайте своїх найдорожчих людей.

- Подивіться ще раз на перше речення. Яке воно за метою висловлювання?
-  Яке  за метою висловлювання друге речення?
- То  що ж означає бути добрим сином чи дочкою?
- Наше завдання - доповнити це міркування своїми думками. На допомогу вам ці малюнки
- Що ще треба робити, щоб бути добрими дітьми своїх батьків, щоб мама і тато були щасливі, ніколи не сумували, а лише пишалися вами.
- Ваші розповіді чудові.  Але кожне міркування має висновок. Давайте і ми його зробимо. Що ж найголовніше для наших батьків?
- Щоб ці слова ви запам‘ятали, запишемо їх: "Завжди поважайте, цінуйте і любіть своїх батьків. Хай завжди вони будуть щасливі."
- Яке це речення за метою висловлювання?
VІ.Домашнє завдання 
- А щоб ніколи не забували про це, дарую вам  ось такий наказ. Вашим домашнім завданням буде його вивчити і завжди виконувати, а ще вправа 188, правило ст.,80. Щоб легше було скласти розповідь за малюнком, я приготувала вам план.
         Я хотіла б,  щоб ви були такими дітьми, як ваша ровесниця, яка розповідає про себе у наступному оповіданні, яке я вам зараз прочитаю.
- Слухайте уважно і постарайтеся помітити і запам‘ятати якомога більше слів із префіксами, які ми сьогодні вивчали.
Маленька помічниця
"По дорозі зі школи я роздумую, як би мені допомогти мамі. Прийшовши додому,  розпитала у неї, що я можу зробити. Ненька мені розказала.
         Я роздягнулась, пообідала. Потім розтопила  грубку і розвісила сушити білизну. А ще розповіла молодшій сестричці казочку.
         Ось і прийшов час готувати домашнє завдання. Я довго розмірковувала над задачею, поки врешті-решт не розв‘язала її.
          Мама дуже розвеселилась, побачивши, що я хороша помічниця і школярка."
- Що ви можете сказати про цю дівчинку?
VІІ. Підсумок уроку.
- Що ж ви запам‘ятали про правопис префіксів роз-, без-?
- Наш урок наблизився до кінця. Прийшов час, як кажуть у народі, розставляти всі крапки над і .
- Чи досягли ж ми з вами  мети, яку поставили перед собою на початку уроку? Чому?        
- Я хочу сказати, що ви, шановні ПіснеЗнайки , працювали сьогодні бездоганно, відповідали – безпомилково, безупинно, розважливо і роздумливо. Ви мене нітрішки не розчарували, не розгнівали, а навпаки – розохотили. А тому я розщедрилась і ставлю вам хороші бали.
- Як бачите, ми досягли сьогодні успіху. Я думаю, що сонечко нами задоволене. А ще воно закликає нас творити добро, бути чуйними один до одного, до своїх рідних. І нехай вас завжди супроводжують слова геніального поета Т.Г.Шевченка: "Раз добром нагріте серце – вік не охолоне".
Пам‘ятайте, любі діти,
Істина така проста!
Найцінніше в цілім світі –
Це любов і доброта.

- Тож даруйте один одному радість, любов і усмішки! (Звучить пісня "Усмішка")


Українська мова

2 клас
Тема. Питальні речення. Розділові знаки в кінці питальних речень. Засвоєння питальних слів.
Мета: дати учням уявлення про питальні речення; формувати навички інтонування питальних речень; розвивати усне мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до книги; розширити знання про діалог.
                                               Хід  уроку
I.Організаційний   момент
Продзвенів  уже  дзвінок,
всіх покликав  на  урок.
То ж  рівненько  всі  сідаймо,
Працювати  починаймо.
II.Актуалізація  опорних  знань
1.Які типи речень ви вивчали?
-Розповідні  речення,  питальні  ,спонукальні  за  метою  висловлювання.
-Які розділові  знаки ставляться в кінці розповідного  речення?
Відгадайте  загадку.
       Маленька, менша  від  мачини,
       Ні з ким не  стану  на  борню,
       А  при  читанні, коли  треба,
       Й  людини  мову  зупиню. (Крапка)
-В кінці розповідного  речення  ставимо  крапку.
   Настав  казковий  вечір.
Про  що    в  ньому  розповідається? Речення, в якому про щось розповідається або  повідомляється, називається  розповідним.                  -Часто розповідні речення  вимовляються  з  особливим  почуттям:  захопленням,  радістю.
Настав  казковий  вечір!
2.Каліграфічна  хвилина
Вв ве вед мі ідь
У ведмедя десять пісень, і всі про мед.

III.Повідомлення  теми  й  мети
-Сьогодні  ми  продовжимо  вивчати  питальні  речення, навчимося  правильно  інтонувати  їх. Повторимо  що  таке  діалог.  З чого він складається.
Перевірка  домашнього  завдання
Хто  приніс  їжачка   в  живий  куточок?
Діти  принесли  їжачка  в  живий  куточок.     

Вправа 239

Біля  годівниці

- Горобчику, подзьобай зерна.-Цінь-цвірінь-цвірінь...-Горобчику, горобчику, чому ти розцвірінькався?-Чекаю весну!-Горобчику, горобчику, чому ти сумний?
-Бо січень січе.
-Горобчику, горобчику, чому ти так дрібно скачеш?
-Щоб лапки зігріти.

Списати два речення.
Запам'ятайте питальні слова: чому, де, коли.

Вправа 240

Читати виразно та швидко скоромовки.
Дрова рубали два дроворуби.
Пиляв Пилип поліна злип.
    

Повторимо  що  таке  діалог.
Діалог- двосторонній  обмін  інформацією  між  двома  або  більше  людьми  у  вигляді  питань  та  відповідей.
Репліка- стисле  зауваження, підтримка  або  заперечення, відповідь  одного  співрозмовника  на  слова  іншого.
Діти  читають  діалог. Вправа  239. Тренують  інтонацію.
Потім  всі  по черзі  промовляють  скоромовку  із  вправи  240.
Тренування  виконання  діалогу
Діалог «Сорока  і  Заєць»
-От  би  тобі, Зайцю, та  зуби  лисичині!
-Е-е,Сороко, все рівно.
-От би тобі,сірий, та  вовчі  ноги!
-Е-е, Сороко, невелике  щастя!
_От би  тобі , косоокий, та  кігті  рисі!
 -Е-е, Сороко, що мені ікла та кігті? Душа-то  у  мене все  рівно  заяча.


Діалог  «Телефон»
У мене задзвонив телефон.
- Хто говорить?
- Слон.
- Звідки?
- Від верблюда.
- Що вам
дядю?
- Шоколаду.
- Для ко
му?
-
Слонику  одному.
- А чи багато
прислать?
-
Та  пудів  із пять .Або шість:
Більше йому не з'їсти,
Він у мене ще маленький!

Фізкультхвилинка
Раз, два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять, шість! Всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.

Диктант
Калина
За  популярністю  символ  калини  не  має  рівних. Її  імям  названо  сотні  сіл, вона  оспівана  в  піснях.  У  народі  калина  символізує  дівочу  чистоту, красу, силу  життя, людську  долю, єдність  нації, Батьківщину.
Рефлексія
-         Які  речення  називаються  питальними ? ( В  них  когось  чи  про щось запитується)
-         Що  ставимо  в  кінці  речення? (Знак  питання)

Домашнє завдання: вправа 242.



Українська  мова
2 клас
Урок підготувала Асауленко В.В.
Вчитель початкових класів
Ірпінської СЗОШ I-III ст.№2
Тема: спонукальні  речення. Розділові  знаки  в  кінці  спонукальних  речень.
Форми  спонукання.
Мета: поглибити знання  учнів  про  речення, дати  уявлення  про спонукальне  речення, форми  спонукання; розвивати  вміння  інтонувати  спонукальні  речення; виховувати  культуру  поведінки  під  час  переходу  проїжджої  частини.
                                       Хід уроку

I.                  Організаційний  момент
             
Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну , милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.

               Антоніна. Каніщенко
II. Актуалізація  опорних  знань
1. Перевірка  домашнього  завдання (вправа246 с.95)
-Про що записані прислівя?
Усе  трудом  славиться.
Без  охоти  немає  роботи.
Без  діла  слабіє  сила.
Поставте  питання  до  кожного  речення.
-Усе  чим  славиться?
-Без  чого  немає  роботи?
-Без  чого  слабіє  сила?
Гра «Перестав  букву»
 
Кіт(тік), тіло (літо), банка (кабан), лісок (сокіл), насос (сосна), ручка (качур), (курча),  сир (рис).
Слова, які  читаються  однаково з обох  боків.
Пилип, піп, око, Алла, Аза, вилив, вишив.
III. Повідомлення  теми  та мети  уроку
-         Сьогодні  ми  ознайомимося  ще  з  одним  видом  речень. Будемо вчитися  правильно  інтонувати  їх. А  також  розглянемо, які  розділові  знаки  ставляться  в  кінці  таких  речень.
IV. Вивчення  нового  матеріалу
 
Спонукальне  речення: порада, прохання, запрошення, заклик, заборона, застереження, наказ, тощо.
1)Вправа 247
   Дорогі  друзі, будь  ласка, приходьте  на  наше  свято. (Запрошення)
   Любіть книжку  всією  душею!(Заклик, порада)
   Не  сиди  довго  біля  телевізора. (Заборона, порада)
   Частіше  відпочивай  на  свіжому  повітрі.(Порада)
    Спишіть  ці  речення.
Речення,  в  якому  є  спонукання  до  дії, називається  спонукальним.
2)Відгадайте  загадку.
Він  на  вулиці  щораз
Оком  блимає  на  нас.
«Зупинися!   Підожди!
Терпеливо  стій-но!
А тепер, будь  ласка, йди  впевнено  й  спокійно.»
Випиши  спонукальні  речення. Повтори  правила  переходу вулиці.
Вправа  248
Чітко  дотримуйся  правил  дорожнього  руху!
1.Переходь  вулицю  в  дозволених  місцях  при  зеленому  сигналі  світлофора.
2. Червоне  світло  забороняє  перехід.
3.Жовте  світло  попереджає.
Запишіть. Зупинися! Підожди! Терпеливо  стій-но!     
          У  кінці  спонукального  речення  може  стояти  крапка  або  знак оклику. Знак оклику  ставиться  тоді, коли  в  реченні  висловлено  сильне  почуття.
Любіть  Батьківщину! Ах, яка  чудова  наша  країна!
Будуй  годівниці  для  птахів!  Сонце, знову щедро світи!
3)Складіть  загадки .
Довгі вуха, куций  хвіст, бігає, стрибає , від  ворога  втікає.(Заєць)
З неба  зірочки  летять  всі  радіють  і  кричать.(Сніжинки)
Що  за  пташки  одягли  червоні  фартушки,
В  чорних  шапках  угорі-
Це  звичайно…(Снігурі)
Повзун  повзе  на базар  голки  везе.(Їжак)
Хто  має  носик- долото?
Ним  комах  з  нори  виймає,
      Про  здоровя  лісу  дбає.(Дятел)
Хто  влітку  гуляє, а  взимку  спочиває? (Ведмідь)
Сіренький, пухнастий лапкою  вмивається,  гостей  дожидається. (Котик)
4) Випиши  спонукальне  речення, де є наказ.
Вправа 249
Ой  ти, коте  сірий,  та  вимети  сіни.
А ти, волохатий, прибери  в  хаті.
А  ти, коте  чорний,   та  сідай  у  човен.
Тепер  пливи, котку  на  лужок  забавляти  діточок.
V.Фізкультхвилинка
Пальчик-пальчик,  де  ти  був?
Я  з  цим братом  в  ліс  ходив,
А  з  цим  братом  борщ  варив,
З  цим  я   кашку  скуштував,
А  з  найменшим  заспівав.
VI.Письмо  під  диктовку
Яскрава  пташка
    Блищить  на  сонці  сніг. Усі  дерева  давно  сплять.  А  горобина  забула  зняти  червоне  намисто.  Щодня  прилітає  до  неї  снігур. Він  ласує  ягодами.  Сяде  на  гілочку  в  гущавині  і  дзьобає.
   Діти,  допомагайте  птахам  взимку!
Знайдіть  у  цьому  тексті спонукальне  речення.
Правильно. Діти, допомагайте  птахам  взимку! - це спонукальне  речення. Тут  висловлюється  заклик  про допомогу  птахам  взимку.
VII.  Рефлексія
Гра «Мікрофон»
-Які  речення  сьогодні  вивчили?
-Що називаємо спонукальним  реченням?
-Які  розділові  знаки  ставимо  в  кінці  спонукальних  речень?
VIII. Домашнє  завдання
Вправа 250 с.96-97; вивчити  правила.





Урок української мови
2 клас
Тема: слова, які відповідають  на питання хто? що?(іменники)
Мета: навчати учнів розпізнавати  іменники  за  питаннями  хто?що? поглиблювати знання учнів про слова- назви  предметів; розвивати  вміння ставити  питання  до  слів; творче  мислення, уяву, виховувати працелюбність, охайність.
Обладнання: картинки, картки для  оперативного контролю, таблиці.
Хід  уроку
I.Організаційний  момент
Вивчайте  мову  українську,
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу  і  чудову, як
Материнську  пісню  колискову.
                      А. Каніщенко
II.Каліграфічна  хвилинка
ПпРроро  ар  ап ця
III.Актуалізація  опорних  знань  учнів
Працячоловікагодуєаліньмарнує.
Маленькапрацякращазавеликебезділля.
Розшифруй  речення  і  запиши. У 1 реченні  підкресли  головні  члени  речення.  Чого  вчать  вас  ці  прислів’я.
Які  бувають  речення  за  метою  висловлювання? ( Розповідні, питальні, спонукальні.)
Сядьте  рівно, не  нахиляйтесь.(Яке  це  речення?)
Зацвіла  в  долині  червона  калина.(Визначте  тип  речення.)
Андрійку, ти  вивчив  вірш  напамять?(Якого  типу  це  речення?)
IV.Вивчення  нового  матеріалу.  Оголошення  теми  і  мети  уроку.
Сьогодні  вивчимо  слова, які  називають  предмети, відповідають на питання  хто?  Що?
1.Прослухайте  віршик
Який  співець, поет, який  письменник
Уперше  слово  вигадав- іменник?
Іменник! Він  узяв  собі  на  плечі
Велике  діло-  визначати  речі,-
Імя, найменування  і  наймення.
Робота. Біль. І радість.І  натхнення.
Слова – іменники іменують  предмети. Щоб  іменники  відгукнулися, треба їх спитати: Хто? або Що?
Назви  людей  і  тварин  відповідають  на  питання  хто?
Назви  всіх  інших  предметів  відповідають  на  питання  що?
Виберіть  іменники і запишіть  у  зошит.
2.Книжка, дошка, кабінет,
Печиво, повидло, мед.
Чоботи, штани, кашкет,
Мотоцикл, велосипед-
Знайте, діти, наперед:
Кожен  з  них- це  є  предмет.
То ж хто це  і  що  це- вже  не  секрет.
Імя  своє  і  назву  має  кожен  предмет.
   Кашкет-  чоловічий  головний  убір  із  козирком.


  3. Робота  за  підручником с.108
Рогляньте  малюнки. Дайте  відповіді  на  запитання.
(Хто?)Школяр, поліцейський, повар, кінь. Їжак, риба.
(Що?)Літак, ракета, трактор, портфель, косинець, календар, машина.
4.Вправа 281  Чи  може  нам  портфель  про  щось  розповісти?  Усно
V.фізкультхвилинка
VI.Письмо  під  диктовку       Словникові  слова
а)Дитина, диктант, диван, директор, велосипед, календар, вулиця, портфель.
б)Робота  зі  словом  календар
Загадка       Є  у  хаті  рахівник,
                    Дні  рахує  цілий  рік.
                    В  ньому  кожен  день- деньочок
                    Має  цифру  і  листочок.
                    А  як  вечір  надійде.
                   Той  листочок  упаде.
в)Утвори  словосполучення
Церковний  календар, настінний  календар, астрологічний  календар, відривний  календар,  перекидний  календар.
г)Знайди  зайве  слово.
Календарик, календар, календула, календаризувати.(календула)
д)Прочитай  речення
На  землі  рясніє  барвистий  килим. Назви  іменники.(Килим, землі)
е)Заповни  «Слова- сходинки»
Кален…
Кален…ик
Кален….ий
Кален…изувати
VII.Добери  за  зразком
Хто?                            Що?
скрипаль                   скрипка
моряк                       море
    лісник                       ліс
школяр                     школа
футболіст                футбол
VIII. Гра « Хто  у  кого?»
У  качки  (хто?)  каченя
у  курки(хто?)  курча
у  вівці (хто?)  ягня
у  кози (хто?) козеня
у  корови (хто?)  теля
у  свині (хто?)  порося
IХ. Рефлексія
-         На  які  питання  відповідають слова. Що  означають  назви  предметів?
-         Які  питання  ставимо  до  назв людей  і  тварин?

-         -На  які  питання  відповідають  слова- назви  всіх  інших  предметів?

Комментариев нет:

Отправить комментарий