Тарас Шевченко «Тихесенько вітер віє...», «Он гай
зелений похиливсь...»
Урок 47. Тарас Шевченко «Тихесенько вітер віє...», «Он гай
зелений похиливсь...»
Мета: розширити знання учнів про
життя і творчість Т. Г. Шевченка; удосконалювати навички правильного,
виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати
мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному
вихованню учнів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1.
Дихальна гімнастика
— Щоб
навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати Урок із
дихальної гімнастики.
— Зробіть
довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о.
— Зробіть
довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади: пім-пам-пом-пум-пем-пім;
мам-мом-мум-мім-мем-мим.
2. Робота
над скоромовкою
Лінь
лежить у Ліни в ліжку,
Каже: «Я
посплю тут трішки».
Через неї
лежебока Ледь не відлежала боки.
Н.Становська
3. Розчитування
за складовою таблицею
III. Перевірка домашнього
завдання
Конкурс на
краще читання з пам’яті вірша Тараса Шевченка «Тече вода
з-під
явора.».
IV. Мотивація навчальної
діяльності.
—Прочитайте
акровірш, яке слово виділили?
Ти мусиш
нам співця назвати,
Адже умів
лиш він один .
Рабів
німих так захищати.
А хто так
оспівав, як він,
Садок вишневий
коло хати?
Д. Білоус
— То кому
присвячений сьогоднішній урок? (Присвячений видатному українському поету,
письменнику, художнику — Т. Г. Шевченку.)
V. Сприймання й усвідомлення
нового матеріалу
1.Опрацювання
вірша Т. Г. Шевченка «Тихесенько вітер віє.» (с.57)
1) Вступне
слово вчителя.
—
Перебуваючи в Санкт-Петербурзі, в 1844 р. Т. Г. Шевченко написав відому поему
«Сон».
Послухайте
уривок з цього твору.
2) Виразне
читання вірша вчителем.
— З якою
інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, розмірено)
Клас
3)
Словникова робота.
Мріти —
тут: ледве виднітися.
Читання
стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Вітер віє
степи мріють
ярами зеленіють
сторожа розмовляють
— Що
означають слова першого стовпчика? (Назви предметів.)
— Що
означають слова другого стовпчика? (Назви дій предметів.)
— Доберіть
синонім до слова сторожа. (Охорона)
Фізкультхвилинка
4) Читання
вірша учнями.
— З ким
автор порівнює тополі?
— Які
дерева згадує поет у вірші?
5)
Добирання до слів — назв предметів слів—назв дій.
Вітер.
(віє)
степи,
лани. (мріють) верби. (зеленіють) сади. (похилились) тополі.
(стоять,розмовляють)
2.Опрацювання
вірша Т. Г. Шевченка «Он гай зелений похиливсь.» (с. 57)
1) Вступне
слово вчителя.
—
Перебуваючи в засланні, далеко від Батьківщини, Т. Г. Шевченко написав вірш
«Якби ви знали, паничі.». У цьому вірші поет згадує своє важке дитинство,
оспівує чудову українську природу.
2) Гра
«Бджілки».
Самостійне
напівголосне читання вірша учнями.
— Яку
картину ви уявляєте, читаючи вірш?
— З чим
поет порівнює ставок?
— Що
говорить про верби?
3) Гра
«Збери словосполучення».
Гай виглядає
верби похились
ставок купають
4) Гра
«Віднови вірш».
Велику
книгу__________, дорослі й діти
І
«Кобзарем» її.заповіти
В тім
«Кобзареві» зложив_______,написав
Щоб знали
всі:_________й________. назвав
VI. Підсумок уроку
— Чого
вчать вірші Тараса Шевченка?
VII. Домашнє завдання
Вивчити
один з віршів Т. Г. Шевченка напам’ять.
|
|
·
|
|
Олександр Олесь
«В небі жайворонки в’ються...»
|
Урок літературного
читання
2 клас
Тема:допоможемо птахам
узимку.Вадим Скомаровський
«Щиглик».Настрій персонажа.
Мета:продовжити
ознайомлення учнів з творами Вадима
Скомаровського; удосконалювати навички
правильного, свідомого, виразного
читання віршованих творів; навчати визначати настрій
персонажа; розвивати творчу уяву, фантазію; виховувати любов
до природи, бажання допомогти
у скрутну хвилину
птахам.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Ми навчаємось читати
І добро розпізнавати.
Один одного шануєм
Час даремно не
марнуєм.
II.Мовленнєва розминка
1.Робота над скоромовкою
Хмариноньки- хмаринки,
Химерні, волохаті,
Вмостились на хвилинку
У хлопчика на
хаті.
2.Робота над чистомовкою
Ку-ку-ку, ку, ку.ку!
Сидить пташка на
сучку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки!
Посадили огірки!
Ко-ко-ко, ко-ко-ко!
Люблю свіже молоко!
3.Продовж чистомовку.
Тя-тя-тя вітер обтрушував
листя.
Бі-бі-бі клени стояли
в журбі.
Зі-зі-зі хто їх зігріє
на морозі.
Ва-ва-ва шуміла діброва.
Хи-хи-хи клени вділи
кожухи.
III.Перевірка домашнього
завдання
Конкурс на краще читання вірша Вадима
Скомаровського «Клени».
Читання «буксир».
IV.Мотивація навчальної
діяльності.
Повідомлення теми
і мети уроку.
-
Сьогодні ми
продовжимо ознайомлення з
творами Вадима Скомаровського. Прочитаємо
вірш «Щиглик».
-
Що ви знаєте
про цю пташку?
Щиглик, щиголь (Carduelis carduelis), птах родини в'юркових. Довжина становить 12—16 см,
вага — 16—22 г, забарвлення строкате, яскраве. Повсюдний в
листяних та мішаних лісах, парках, садах.
Поширений у Середній Азії, Північній Африці, у Європі,Західному
Сибіру. В Україні гніздовий, перлітний, зимуючий птах. Поїдає комах-шкідників, насіння
бур’янів. Пісня- дзвінкі, мелодійні
трелі.Понад 20 варіантів.Щигликів часто
тримають у клітках.
V.Сприймання й
усвідомлення нового матеріалу
1.Опрацювання
вірша В. Скомаровського «Щиглик» (с.86-87)
а)Виразне
читання вірша вчителем.
-Які картинки
поставали у вашій уяві під
час слухання вірша?
У поета
виразна образна мова, вживає
багато разів слова в переносному
значенні, слова близькі за
значенням.
Вбрався-причепурився, міх- мішок.
Підбори- дерев’яна,
шкіряна іт.д. набійка на
підошві взуття.
б)Читання стовпчиків
слів «луною» за вчителем.
Міх сядь
жменьку зерняток
морозяні розвішані
засніжено горішині
вітрисько підборами
-Прочитайте
слова здивовано, з питальною
інтонацією.
Фізкультхвилинка
Буратіно потягнувся, раз нагнувся, два нагнувся,
Руки в
сторони розвів, видно ключик
загубив.
А щоб
ключик нам дістати,
Треба всім
навшпиньки стати.
в )Читайте самостійно, напівголосно.
-Яку пору
року описує поет у вірші?
г)Читання вірша
учнями «ланцюжком», «Буксир».
д)Аналіз змісту
вірша з елементами
вибіркового читання.
-Як поет
пише про мороз?
-Яким був
настрій щиглика на
початку вірша?
Чому його
настрій змінився наприкінці
твору7
Хто прийшов на
допомогу щигликові?
е) Гра «Диктор телебачення»
Читають текст, періодично відриваючи
від нього погляд
2.Читання учнями тексту
Віктора Терена про щиглика.
-Які слова допомогли вам
зрозуміти характер щиглика?
|
-Якими словами
можна продовжити останнє
речення?
Це цікаво!
Як ангел
розмалював щиглика
Костянтина Малицька
Легенда
Коли
Господь творив світ, то подбав і про те, щоб на ньому були пташки. Кожному
пташкові
дав ніжки, щоб ходив, крила, щоб літав, дзьобика, щоб їв, і горлянку, щоб
співав.
А тоді покликав ангелика, дав йому кошик з порожніми черепашками, до
кожної
налив іншої фарби і сказав:
—
Помалюй їм пір’я!
От
і став ангелик малювати пташків.
Перший
підійшов до ангелика голуб. Ангелик помалював йому шийку на біло, а
крила
на попелясто. Канарик став жовтий, мов цитрина, горобчик сірий з темними
смужками,
синиця — синя з темним фартухом на грудях. І так ангелик розмалював
пташків,
кожного по-різному.
Ще
тільки один щиглик залишився не помальований, бо стояв позаду інших і не міг
протиснутись
наперед. Коли ж і він урешті опинився перед ангеликом, той сказав
стурбовано:
—
Ой, у мене вже не стало фарб! Усі черепашки порожні...
Заплакав
сердешний щиглик, що не буде мати такої гарної кольорової одежі, як
його
побратими. Але добрий ангелик заспокоїв його.
— Не журись! У
кожній черепашці ще залишилася дрібка фарби. Я виберу їх дочиста
пензликом і помалюю твоє пір’ячко.
І
так янгол помалював
щиглика трішки в
червоний, трішки в синій, трішки
в зелений, трішки в
чорний, узявши з кожної черепашки
по останнійкраплині фарби. І
став щиглик найстрокатішим із усіх
пташок.Він дуже пишався своїм
різноперим одягом і
защебетав- подякував янголу за те,
що зробив його
таким гарним.
VI.Рефлексія
-Який вірш читали
на сьгоднішньому уроці?
-Хто його
автор?
-Що ви дізналися
про творчий і життєвий шлях
Вадима Скомаровського?
VII.
Домашнє завдання.
Виразно читати
вірш. С.85-86
Комментариев нет:
Отправить комментарий